Emulgator

 Tak wiem.... wielu przeraża to słowo i najchętniej w ogóle by go nie dodało do kremu... myśląc, że coś takiego napewno nie powinno znaleźć sie w naszym domowym a więc jak najbardziej naturalnym kosmetyku.
Otóż nic bardziej mylnego 😉 w skrócie - nie ma emulgatora, nie ma kremu. To właśnie jemu zawdzięczamy zmieszanie się wody i oleju.
 
Dodajemy go (używam Olivem 1000) do fazy tłuszczowej czyli tam gdzie masła i oleje. Podgrzewamy do momentu aż się rozpuści i mieszamy z fazą wodną. Robimy to na ciepło dlatego podgrzewamy obie fazy. Jeżeli temperatura będzie sie zbyt różniła to krem nam nie wyjdzie.
 
Na rynku możemy dostać wiele emulgatorów. Ja jak wyżej nadmieniłam używam Olivem 1000. Nie mówię tego aby zasugerować wam konkretny zakup. Jest to ważna informacja na wypadek gdyby konsystencja waszych kremów różniła się od moich - a składniki i wykonanie było by niemal identyczne. Wiem to z własnego przykładu 😉
 
Robiłam kremy - kremowa konsystencja, ładne gładkie. Przekazywałam recepturki mojej mamie no i tu pojawiał sie problem... kremy były dużo rzadsze a niektóre wręcz płynne 😒 Dopiero po 4 czy 5 kremach okazało sie, że ma ona inny emulgator! Wystarczyło po prostu dawać go więcej. Warto pamiętać, że to samo tyczy się reszty surowców. Zamiana masła, oleju czy ekstraktu na inny nie jest błędem (wręcz przeciwnie) ale musimy mieć na uwadze, że konsystencja będzie się troche różnić.

Komentarze

  1. Wpis sugeruje, że piszesz ogólnie o emulgatorach, a tak naprawdę opisujesz tylko jeden. Początkujący czytając taki wpis może uznać, że każdy emulgator dodaje się do fazy tłuszczowej (dopiero w trzecim akapicie wymieniasz jakiś konkretny), a tak nie jest ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj. Do jakiej temperatury podgrzewasz emulagator? Potrzebny pewnie specjany termometr?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe informacje. Przeglądam twoje posty i przyznaje, że zaciekawiłaś mnie. Lubię naturalne kosmetyki a chyba nie ma nic bardziej naturalnego niż własnej roboty :) No może się pokuszę o zrobienie, zobaczymy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nagietkowy krem do rąk

Balsam na oliwie z oliwek? Pewnie

Mydełko z kurkuma :)